SafetyChef

SafetyChef to mgłowy system do skutecznego zabezpieczenia pożarowego kuchni z okapami, w szczególności w miejscach narażonych na ryzyko pożarów olejów jadalnych, takich jak frytkownice.

Od zawsze wiadomo, że płonącego oleju nie gasi się wodą - każda gospodyni domowa, która kiedykolwiek tego spróbowała doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak duży i nagły pożar można wytworzyć polewając olej wodą. Dzieje się tak dlatego, że woda jest cięższa od oleju, w momencie wylania wpada pod warstwę oleju i gwałtownie parując powoduje rozbryzg oleju i gwałtowne palenie się jego oparów. W przypadku zastosowania mgły proces ten nie ma miejsca - drobne krople mgły odparowują natychmiast w środowisku pożaru gasząc płomień, a dalsze podawanie mgły pozwala na wychłodzenie oleju, które zapobiega powtórnemu zapłonowi.

Poniżej znajduje się film obrazujący gaszenie pożaru oleju jadalnego wodą oraz gaśnicą mgłową.

telesto_glowica_kuchenna

telesto_kuchnia_safetychef

System SafetyChef zaprojektowany jest tak, żeby w przypadku pożaru zadziałał automatycznie, poprzez sygnał z detekcji lub poprzez manualne uruchomienie przyciskiem przez operatora, który zauważy pożar zanim będzie on wykrywalny przez detekcję. W momencie zadziałania systemu, sygnał z detekcji automatycznej lub z uruchomienia ręcznego mechanicznie powoduje zadziałanie zaworu wyzwalającego na butlach i rozpoczyna się podawanie mgły wodnej ze specjalnie skonstruowanych do tego celu głowic. Czas działania systemu jest dobrany tak, żeby zapewnić odpowiednie wystudzenie oleju w celu uniknięcia powtórnego zapłonu.

Skuteczność działania systemu została potwierdzona testami przeprowadzonymi w laboratoriach LPCB oraz wydanym przez tę instytucję certyfikatem.
Miejsca zastosowania:

  • kuchnie przemysłowe
  • kuchnie hotelowe
  • kuchnie w restauracjach tradycyjnych oraz szybkiej obsługi

Zalety systemu:

  • W przypadku użycia minimalizuje zniszczenia popożarowe - środek gaśniczy to czysta woda bez dodatków chemicznych.
  • Idealny dla użytkowników, dla których przerwy produkcyjne mogą spowodować straty finansowe lub wpłynąć na utratę zaufania klientów.
  • Nie wymaga dużego zaangażowania obsługi podczas akcji gaśniczej.

Certyfikat LPCB SafetyChef 2015-06-05


Telesto - Scrub
Telesto - Cleanse